Reklama

Polska

Nowy przewodniczącym Komitetu Nauk Teologicznych PAN

Ks. prof. Krzysztof Pawlina

Archiwum Niedzieli

Ks. prof. Krzysztof Pawlina

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie 15 maja został wybrany przewodniczącym Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wybór przyjmuję z szacunkiem, skoro teologowie w Polsce tak zdecydowali. Dziękuję za zaufanie, którego chciałbym nie zawieść – zapewnił w rozmowie.

Zdaniem ks. prof. Pawliny, w ostatnim czasie teologii zostało przywrócone należne jej miejsce wśród różnych dyscyplin naukowych. – Teologia odpowiada na pytania podstawowe, egzystencjalne, ma swoje miejsce na szerokiej platformie humanizmu – podkreślił. Przypomniał, że na dawnych uniwersytetach teologia była fundamentem wszystkich nauk. – Jeśli będzie mi dane coś zrobić, to zmierzałbym do tego, żeby nauki teologiczne także dziś służyły jako fundament dla innych nauk, które przecież nie na wszystkie pytania znajdują odpowiedzi – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rektor PWTW podkreśla: “jako teologowie musimy podejmować głęboką refleksję, abyśmy byli służebni dla innych nauk”. – W interdyscyplinarności szukamy odpowiedzi na istotne, egzystencjalne pytania. Tak widziałbym rolę teologii – zaznaczył nowy przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

Ks. prof. Pawlina zwrócił też uwagę na sytuację uczelni wyższych w dobie epidemii koronawirusa. Jest przekonany, że nowe środki komunikowania nie mogą zastąpić więzi i relacji międzyludzkich takich jak chociażby: profesor – student. – Wykłady online nie zastąpią tej relacji. To człowiek nadaje impuls rozwojowi, a nie środki, z których korzysta. Nie możemy pomylić człowieka z instrumentem – przestrzega.

Przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN podkreśla, że sytuacja jaka jest na uczelniach w czasie epidemii nie może być standardem nauczania. Docenia, że w tym czasie wielu wykładowców i studentów podszkoliło się w zakresie nowych technologii. – One mogą być ważnym uzupełnieniem, ale musimy wrócić do wykładów, do relacji międzyludzkich i spotkania profesor-student – podkreśla. “Dlaczego na uczelni jest taki ważny klimat? Bo w znacznym stopniu to on uczy – nie sam przedmiot wykładu ale spotkanie z profesorem, atmosfera na uczelni, więzi, przyjaźnie. Innymi słowy klimat universitas. A tego nie przekażą środki komunikowania, choć mogą przekazać wiedzę. Jednak ama wiedza nie rodzi relacji – skonkludował.

Reklama

Nowo wybrany przewodniczący ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina (ur. 1959 r.) jest profesorem teologii pastoralnej, autorem wielu publikacji o młodzieży i dla młodzieży. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1986 roku. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Od 2010 roku pełni funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum. W 2016 roku został wybrany przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologicznych. Przed kilkoma miesiącami został wybrany członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN, a teraz przewodniczącym tego gremium.

Ponadto, w Archidiecezji Warszawskiej jest wikariuszem biskupim ds. formacji duchowieństwa, członkiem Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów, Rady Duszpasterskiej oraz dziekanem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.

W skład Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk powołanego do istnienia w 2003 roku wchodzi 30 teologów reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce. Celem tego gremium jest ocena i inicjowanie badań naukowych dotyczących zarówno wiary religijnej jako ważnego zjawiska w świecie, jak i badań dotyczących przekonań religijnych oraz ich uzasadnień, zaliczanych w tradycji europejskiej do dyscypliny zwanej teologią.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-16 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czekająca ławka

Adobe.Stock.pl

Trudno się zaprzyjaźnić z niepewnością i niepokojem codzienności, ale można się nauczyć inaczej żyć. Być wdzięcznym za to, co się ma. Wyrządzamy sobie krzywdę, gdy skupiamy się na tym, czego nam brak, a nie doceniamy darów, które otrzymaliśmy. Chcemy zmieniać świat, ale najpierw musimy odmienić siebie

Więcej ...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza