Reklama

Wiara

Bp Wętkowski: czas epidemii to czas pytania o wiarę

youtube.com

„W obecnym czasie wielu zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka i zarazem, jak pyszny jest człowiek, któremu wydaje się, że jest mądrzejszy od Boga i że może sobie kpić z Niego i Jego praw. I teraz człowiek miota się walcząc z niewidzialnym wrogiem” – mówił w czwartek w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy gnieźnieńskie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji uroczystości św. Wojciecha, który jest głównym patronem Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna, i którego relikwie od przeszło tysiąca lat spoczywają w bazylice na Wzgórzu Lecha.

„Gdzie jak nie tu trzeba przychodzić, gdy Ojczyzna i jej obywatele potrzebują duchowego wsparcia i pomocy” – mówił w homilii bp Wętkowski przyznając, że żyjemy dziś w czasie szczególnym, kiedy jest więcej pytań niż odpowiedzi. I są to zarówno pytania egzystencjalne: o wiarę, życie, miejsce człowieka i jego relację z Bogiem, jak i pytania, które przynosi tak bardzo ograniczająca nas rzeczywistość – o świat pełen zagubionych i wystraszonych ludzi, o puste świątynie i celebracje bez wiernych.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Myślę, że z czasem będzie tych pytań coraz więcej i będziemy się na nie domagać odpowiedzi. Co się stało? Czy to wszystko było potrzebne i konieczne? To są ważne pytania, bo nie można pozwolić traktować się jako naród jak grupa, która może być jakimś popychadłem bezwolnym. Naród jest suwerenem. Politycy służą narodowi, a nie naród politykom” – przypomniał biskup pomocniczy gnieźnieński.

Reklama

Wśród stawianych dziś pytań są też te o Bożą karę? – mówił. – „Czy Pan Bóg się na nas obraził?”

„Nie jest łatwo na to odpowiedzieć” – przyznał duchowny dopowiadając jednocześnie, że jako ludzie wiary musimy wiedzieć i pamiętać, że nic nie dzieje się poza wolą Boga.

Reklama

„Są sytuacje, które On dopuszcza, ale niekiedy są i takie, które sam inspiruje. Jeśli tak jest, to jesteśmy w czasie próby” – stwierdził bp Wętkowski tłumacząc, że chodzi o próbę wiary.

„Trzeba tylko pamiętać, że Pan Bóg nawet jeśli dopuszcza próbę na człowieka, to nie dlatego, żeby zobaczyć, jak człowiek się zachowa, bo On to wie. Dla Niego nie ma przecież przeszłości, ani przyszłości. Jeśli jest czas próby to po to, abyśmy my sami poznali siebie i potrafili postawić sobie bardzo ważne pytania” – stwierdził biskup pomocniczy gnieźnieński dodając, że właśnie w tym trudnym czasie wielu zobaczyło i uświadomiło sobie, jak kruchy jest ich los i zarazem, jak pyszny potrafi być człowiek, któremu się wydaje, że jest mądrzejszy od Boga i może sobie kpić z Niego i Jego praw.

„W tym czasie warto, żeby wybrzmiało w naszych sumieniach i sercach pytanie Jezusa: czy Syn Człowieczy, gdy przyjdzie, znajdzie wiarę na ziemi? No właśnie, czy w roku 2020 znalazłby wiarę na ziemi?” – pytał biskup dodając, że wiara to nie tylko samo przyjęcie, że Bóg istnieje, bo to przyjmuje również szatan. Wiara to zaufanie Bogu.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przestrzegał też przed przyzwyczajaniem się do religijności wirtualnej, wyrażając jednocześnie nadzieję, że obecna izolacja nie będzie sztucznie przedłużana i że raczej prędzej niż później wrócimy do normalności.

„Chcemy wrócić do opuszczonych świątyń, do pełnego uczestnictwa w Eucharystii, do wspólnoty, którą stanowimy, do Komunii świętej, do rozgrzeszenia. Teraz możemy się łączyć przez różne środki przekazu, ale wiemy, że to są tylko atrapy, lepsze lub gorsze, ale atrapy, które niczego nie zastąpią. Nie przyzwyczajajmy się do takiego stylu życia wiary, bo to zaprowadzi nas na manowce. Nasza wiara w ten sposób skarłowacieje i zaniknie” – stwierdził bp Krzysztof Wętkowski.

Reklama

Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana była tradycyjnie w intencji Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, których św. Wojciech jest patronem, a także w intencji całej Ojczyzny oraz oddalenia klęski suszy.

W czasie liturgii, wieloletnim zwyczajem, przekazane zostały relikwie św. Wojciecha. Otrzymała je parafia w Zatorze w archidiecezji krakowskiej.

Po ostatnich regulacjach rządowych w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyć może w liturgii 90 osób.

Transmisja Mszy św. dostępna na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

W niedzielę w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha z konieczności ograniczone w tym roku do niedzielnej Mszy św. o godzinie 13.00. Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka będzie transmitowana w TVP Polonia oraz powyższych mediach diecezjalnych.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-04-23 15:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MZ: być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel z limitem osób

Adobe.Stock

Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel, w ograniczonym zakresie, z limitem na początek w okolicach 25 osób - stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous