Reklama

Kościół

Dzieci z Polski podarują stroje pierwszokomunijne rówieśnikom na Wschodzie

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie chodzi o pozbycie się niepotrzebnego stroju, ale o świadomość, że ich strój teraz będzie służył dzieciom gdzieś daleko za wschodnią granicą - tak o nowej inicjatywie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie mówi jego dyrektor ks. Leszek Kryża TChr. Zespół rozpoczyna zbiórkę pierwszokomunijnych alb i komży, które posłużą dzieciom w parafiach na Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki hojności rówieśników z Polski, dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w krajach byłego Związku Radzieckiego, mogą wkrótce otrzymać pierwszokomunijne stroje: alby i komże, na kupienie których nie byłoby stać ich bliskich. Wszystko dzięki najnowszej inicjatywie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w ramach której młodzi Polacy mogą ofiarować swoje stroje pierwszokomunijne rówieśnikom zza wschodniej granicy. Do włączenia się w tę akcję zaproszone są zarówno pojedyncze osoby, jak też całe klasy i grupy dzieci, które wspólnie przygotowywały się do przyjęcia sakramentu.

- Jako że w Polsce zakończył się już czas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i rocznic, wiele dzieci ma w domach stroje pierwszokomunijne, które już się im nie przydadzą. A jeżeli przekażemy je parafiom za wschodnią granicą, z pewnością będzie z nich zrobiony piękny użytek i będą one pięknym i ważnym prezentem dla dzieci, które przystępują tam do Pierwszej Komunii Świętej – wyjaśnia ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dodaje, że alby i komże przekazane przez młodych Polaków z pewnością trafią m.in. do parafii na Ukrainie, Białorusi, a nawet na dalekiej Syberii. – To będzie znak naszej polskości i solidarności z tymi potrzebującymi dziećmi, a także wspólnego przeżywania z nimi tej ważnej uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodaje ks. Kryża, udział w tej inicjatywie może być też ciekawym doświadczeniem dla dzieci w Polsce.

Reklama

- Nie chodzi o pozbycie się niepotrzebnego stroju, ale o świadomość, że ich strój teraz będzie służył dzieciom gdzieś daleko za wschodnią granicą. Dlatego już teraz dzieci mogą dołączyć do stroju krótki list z pozdrowieniem, oczywiście po polsku, ewentualnie także ze swoim adresem.

W przyszłości być może uda się wymienić adresami i nawiązać kontakt z osobą, która ten strój otrzymała. To będzie kolejny ważny etap budowania więzi – mówi dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wyjaśnia też, że na Wschodzie uroczystość Pierwszej Komunii Świętej nie zawsze odbywa się wiosną, dlatego stroje przekazane w najbliższym czasie przez młodych Polaków mogą wkrótce trafić do nowych właścicieli.

Na początek potrzeba ok. 200-300 sztuk tych tradycyjnych alb i komży pierwszokomunijnych. Można je przekazywać osobiście lub drogą pocztową do biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, które znajduje się w Warszawie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski (skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6).

Podziel się:

Oceń:

2018-06-29 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx dał 50 tys. euro na ratowanie migrantów na Morzu Śródziemnym

Episkopat

Niemiecki kardynał Reinhard Marx ofiarował 50 tys. euro organizacji pozarządowej Lifeline, która zajmuje się ratowaniem migrantów tonących w Morzu Śródziemnym przy próbie przedostania się z Libii do Europy.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim