Reklama

Polska

Warszawa: ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej

Kuba Dobrowolski/TRWarszawa

Niewidzialna opieka i pomoc błogosławionego Jerzego Popiełuszki, dawała o sobie znać, przez całe życie Danuty Szaflarskiej - zaznaczył ks. Wojciech Drozdowicz, podczas uroczystości pogrzebowych aktorki, znanej m.in. za sprawą ról w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie", które odbyły się dzisiaj, w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę świętą żałobną odprawił ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Duchowny zauważył, że Danuta Szaflarska przez całe życie była oddana swojej pasji, a kolejne teatry, w których przyszło jej występować traktowała jak własny dom.

Aktorka przez 10 lat związana była z Teatrem Rozmaitości. Zdaniem ks. Drozdowskiego, zmarła artystka mogłaby zostać patronką tego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii proboszcz przypomniał jak dużym uznaniem artystki cieszył się błogosławiony Jerzy Popiełuszko, za sprawą którego nawróciła się, po 40 latach poza Kościołem.

- Niewidzialna opieka i pomoc błogosławionego Jerzego Popiełuszki, dawała o sobie znać, przez całe życie Danuty Szaflarskiej - zauważył ks. Drozdowicz.

Aktorka za namową duchownego, pojawiła się w kościele św. Stanisława Kostki na Mszy św. za Ojczyznę. Przyznała wtedy, że uczestniczy w nich z powodów politycznych, gdyż sama jest niewierząca. W końcu błogosławionemu ks. Popiełuszce udało się namówić ją na spowiedź, która zmieniła jej podejście do życia i wiary. Z czasem rodzina Szaflarskiej zaprzyjaźniła się z duchownym.

Ks. Drozdowicz przypomniał, że sama artystka wielokrotnie podkreślała, że po śmierci ks. Popiełuszki, doświadczyła dwóch cudów za jego wstawiennictwem.

Podczas uroczystości odczytano również list pożegnalny od prezydenta Andrzeja Dudy, a także ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Aktorkę pożegnała również prezydent Warszawy Hanna Grinkiewicz-Waltz. Na uroczystości pogrzebowej nie zabrakło przedstawicieli polskiego kina i teatru, jak Agnieszka Holland, Magdalena Łazakiewicz, Danuta Stenka i Janusz Gajos.

Córki Danuty Szaflarskiej, przygotowały dla zmarłej mamy wyprawkę. Znalazł się w niej medalik, noszony przez artystkę, zdjęcie księdza Popiełuszki, mała buteleczka jej ulubionego likieru oraz ptaszek do gwizdania.

Reklama

Druga część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 15:00 w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczęła urna z prochami artystki.

Danuta Szaflarska odeszła 19 lutego 20017r. w wieku 102 lat.

Wybitna aktorka filmowa i teatralna, obecna na scenie ponad 80 lat, zagrała m.in. w filmach: "Zakazana piosenka", "Pora umierać" czy "Pokłosie". W dorobku artystycznym miała ok. 100 kreacji teatralnych, 80 filmowych i prawie 400 słuchowiskach radiowych.

W ostatnich latach związana była z Teatrem Rozmaitości, gdzie 3 lata temu występowała w bijącej rekordy popularności spektaklu "Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-28 18:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Czesława Mazura

Marek Zygmunt

Tak liczna obecność na pogrzebowych obrzędach, którym przewodniczył metropolita wrocławski zarówno osób duchownych jak i świeckich najlepiej świadczy o tym, jak wielkim uznaniem cieszyła się posługa ks. Czesława.

Więcej ...

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza