Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Kolejarska pielgrzymka – „W przyszłość przez rodzinę”

Na Jasnej Górze modlono się za polskie rodziny, zwłaszcza kolejarskie, ale także te w Ukrainie podczas 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Pielgrzymce towarzyszyło przesłanie: „W przyszłość przez rodzinę”. – Kościół zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie – przypomniał w kazaniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podziękował kolejarzom za ocalenie polskiego orzełka na ich czapkach i życzył, aby „polskie koleje zawsze były polskie, służące innym, w szczególnej solidarności z Ukraińcami, którzy potrzebowali i potrzebują pomocy”. W tym roku mija 30 lat od pierwszego, z udziałem delegacji z Polski, międzynarodowego spotkania katolickich kolejarzy Europy. Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło prawie czterdziestu kolejarzy ze Słowacji. Białorusini na taki wyjazd nie otrzymali zgody władz państwowych. Spotkanie odbywało się w duchowej łączności z kolejarzami z Francji i Węgier. W tym roku pielgrzymka była też dziękczynieniem za orędowników narodu polskiego i patronów rodzin – św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwa przy relikwiach „świętego z sąsiedztwa”

Przy relikwiach bł. Carla Acutisa peregrynujących po Polsce zanoszona była modlitwa za polską młodzież oraz o dobre przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. – Chciałbym powiedzieć młodym w Polsce, że świętość to rzecz piękna i możliwa. Podobnie jak św. Franciszek przed wiekami, teraz bł. Carlo przypomina nam, że Ewangelia pozostaje na zawsze głosem Boga dla ludzkości. Carlo mówi nam i dziś: „Odwagi!”– powiedział towarzyszący młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze abp Domenico Sorrentino z Asyżu, gdzie znajduje się grób bł. Carla Acutisa. Biskup Grzegorz Suchodolski zachęcał młodych, by tak jak błogosławiony z miłością pochylali się nad potrzebującymi i swoimi talentami służyli Bogu oraz ludziom. Zgromadzeni pamiętali w modlitwie także o swoich rówieśnikach w Ukrainie i prosili o pokój.

Reklama

Wieczernikowa Choinka

Już po raz 15., odbywa się jasnogórski Konkurs na Wieczernikową Choinkę dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego. Tegoroczna edycja jest przeżywana w solidarności z rodzinami, a zwłaszcza z dziećmi cierpiącymi w Ukrainie, stąd organizatorzy zachęcają, by przygotowane ozdoby nawiązywały do pokoju, solidarności i miłości. Ponadto każda placówka zgłoszona do konkursu przygotowuje dodatkową „specjalną ozdobę” niosącą przesłanie nadziei i pokoju. Znajdzie ona swoje miejsce na wyjątkowej choince #SolidarnizUkrainą, która stanie na dziedzińcu przed wejściem do bazyliki. Dzieci przygotowują też świąteczne kartki, które zostaną przekazane wiernym z paulińskich parafii w Ukrainie.

Jasnogórski flesz

• 21 listopada – Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Apel Jasnogórski z modlitwą w ramach akcji Red Week w intencji zamordowanych chrześcijan;

• 24-25 listopada – Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich;

• 25-27 listopada – rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 26 listopada – Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych; sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej; jasnogórski wieczór organowy; pielgrzymki: Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich i rolników ekologicznych; muzyczne wspomnienie Tadeusza Szymy „Niebo zaprzecza ruchomości czasu”;

• 27 listopada – nocna modlitwa dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”.

2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa przebłagalna m.in. o ustanie pandemii i za grzechy wobec drugiego człowieka

Karol Porwich /Niedziela

Modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie koronawirusa zanoszona jest na Jasnej Górze. Rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu wprowadzające w Wielki Post.

Więcej ...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Więcej ...

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi