Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy ołtarz na rocznicę poświęcenia ka tedry

Niedziela legnicka 40/2022, str. IV

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Pierwsza celebracja przy poświęconym ołtarzu

20 września Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła 681. rocznicę poświęcenia. Z tej m.in. okazji odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, kamiennego ołtarza, wykonanego z marmuru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Obecny był biskup senior Stefan Cichy, proboszcz katedry ks. Robert Kristman, księża z diecezji i zaproszeni na tę uroczystość. Obecni byli także przedstawiciele kapituł oraz siostry zakonne i wierni. Na zaproszenie proboszcza katedry przybyli także przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Rola ołtarza

Ołtarz w kościele jest miejscem centralnym i wyjątkowym. Na ołtarzu sprawowany jest kult, sprawowana jest Eucharystia – ofiara Jezusa Chrystusa. Właśnie na to zwrócił uwagę bp Andrzej, rozpoczynając obrzęd poświęcenia ołtarza. – Gromadząc się przy jednym ołtarzu, zbliżamy się do Chrystusa, żywego kamienia, na którym wznosimy się jako świątynia – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaczenie i symbolika

W homilii poprzedzającej obrzęd poświęcenia, bp Siemieniewski wyjaśnił znaczenie i symbolikę ołtarza. Przypomniał, że ołtarz obecny jest w całej historii zbawienia. To właśnie na wzniesionych ołtarzach składali ofiary Noe, Abraham, Mojżesz. Ołtarz pojawia się w świątyni jerozolimskiej, pojawia się także w Apokalipsie. Świadczy to o ciągłości historii zbawienia, której spadkobiercami jesteśmy my dzisiaj. – Ołtarz staje się zatem centralnym miejscem, aby przypominać sobie o Bogu, o zbawieniu w Jezusie Chrystusie i o wylaniu Ducha Świętego – podkreślił.

Na ołtarzu składane są ofiary dziękczynne za wszelkie dary, jakimi Bóg obdarowuje człowieka, jak u Noego. Składając ofiary na ołtarzu, wzywamy imienia Pana, jak u Abrahama. – Całą tę biblijną historię możemy odczytać, wpatrując się w stojący przed nami ołtarz – powiedział bp Andrzej.

W dalszej części homilii wyjaśnił znaczenie poszczególnych elementów ołtarza. – W jego podstawie stojącej na posadzce zobaczmy oczami wiary wszystkie ołtarze z historii zbawienia. W mensie znajdującej się na górze, zobaczmy ołtarz, na którym Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy połamał chleb i podał kielich wina, składając ofiarę. W kamiennych ołtarzach widzimy historię zbawienia – zaznaczył.

Reklama

Dobry Pasterz

Biskup legnicki zwrócił również uwagę na biały medalion przedstawiający Dobrego Pasterza, znajdujący się na przodzie ołtarza. – Dobry Pasterz bierze na ramiona owcę, aby przyprowadzić ją do stada, które należy do Boga Ojca – przypomniał. Zaś biały kolor podkreśla, że liturgia to nie jest tylko to, co sprawujemy na ziemi, to również udział w tajemniczych rzeczywistościach niebiańskich. – Liturgia to znacznie więcej niż tylko to, co widać oczami, ona zachęca do tego, by ujrzeć również to, co w niebie, co Pan Jezus czyni teraz dla nas. Nie ma liturgii, która nie łączyłaby ziemi z niebem i nieba z ziemią – przypomniał.

Relikwie

Kolejnym znakiem, który wyjaśnił bp Siemieniewski były relikwie męczenników, które zostały umieszczone pod mensą ołtarza. Jest zwyczaj, że pod mensą ołtarza stałego umieszcza się relikwie świętych, w przypadku katedry są to relikwie męczenników z Pariacoto – franciszkańskich ojców misjonarzy Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, związanych przed laty z Legnicą. – Ten znak nawiązuje do Apokalipsy i wizji ołtarza, znajdującego się przed Bogiem Ojcem, przed którym są dusze zabitych dla słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli – podkreślił.

Obrzęd

Poświęcenie ołtarza odbyło się w kilku etapach. Najpierw pod mensą bp Andrzej umieścił relikwie męczenników. Następnie namaścił mensę olejem krzyżma. W obrzędzie poświęcenia czytamy: „Przez namaszczenie krzyżmem, ołtarz staje się symbolem Chrystusa, który przed wszystkimi został «namaszczony» i tak jest nazwany. Ojciec przecież namaścił Go Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem, aby na ołtarzu swego Ciała złożył w ofierze swoje życie za zbawienie wszystkich”. Zapalone zostało też kadzidło, którego wonny dym wypełnił katedrę na znak obecności Boga i wznoszenia się modlitw do Ojca, również jako znak ofiary duchowej. Kolejnym momentem było nakrycie ołtarza obrusem, zapalenie świec i ustawienie kwiatów. Dopiero wtedy na nowym, poświęconym ołtarzu sprawowana była pierwsza Eucharystia.

Uroczystość była też okazją do przypomnienia pierwszej rocznicy ingresu do katedry biskupa Andrzeja. Jednocześnie wydarzenie to zakończyło obchody jubileuszu 30-lecia istnienia diecezji legnickiej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ołtarz na XXX-lecie diecezji

Niedziela legnicka 40/2022, str. VI

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Ks. Stanisław Szupieńko

Nowo poświęcony marmurowy ołtarz katedralny z płaskorzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza

Jubileusz diecezji został uczczony m.in. nowym ołtarzem dla katedry. Z autorem jego projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...