Reklama

Wiadomości

Koniec ze stygmatyzacją rodziny

Anna Schmidt

Artur Stelmasiak/Niedziela

Anna Schmidt

Zmieniamy nazwę ustawy z „przemocy w rodzinie” na „przemoc domową”. Stara nazwa stygmatyzowała rodzinę – mówi minister Anna Schmidt, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rząd pracuje nad nową ustawą antyprzemocową, w której pojęcie przemocy w rodzinie zostanie zastąpione pojęciem przemocy domowej. – Zachowania przemocowe mają miejsce również w związkach nieformalnych czy między byłymi małżonkami, którzy w świetle prawa cywilnego nie są rodziną. Zatem – tworząc nowe przepisy, nie chcemy ograniczać katalogu osób objętych ochroną przed przemocą – mówi Niedzieli Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Szersza perspektywa

Ochroną i działaniami będą objęte nie tylko dzieci doznające przemocy i będące jej świadkami, ale również byli małżonkowie, byli partnerzy, osoby żyjące w nieformalnych związkach oraz inne osoby spokrewnione. Nowa ustawa na nowo definiuje, kto może być ofiarą przemocy domowej. Zamiast „członka rodziny” wprowadzono definicję „osoby doznającej przemocy domowej” oraz „osoby stosującej przemoc domową”. – To efekt przyjęcia szerszej perspektywy patrzenia na zjawisko przemocy i wyjścia poza obowiązujące ramy – podkreśla Anna Schmidt. – Już sama nazwa ustawy, w aktualnym brzmieniu, sugeruje, że przemoc dotyka przede wszystkim polskie rodziny, co nie jest prawdą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z analiz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że przemoc domowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Zakres, wielość form i skutki natury fizycznej, psychicznej, zdrowotnej czy ekonomicznej sprawiają, że powinno się ją uznać za zjawisko społeczne szczególnej kategorii. Z inicjatywy resortu rodziny procedowana jest nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, której autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Możliwe będzie zastosowanie zakazu kontaktowania się w sytuacji, gdy nękanie odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej. – To bardzo istotne, dlatego, że dziś, w dobie powszechnej cyfryzacji życia społecznego, ta przemoc jest wszechobecna w internecie – zaznacza pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. – Szczególnie ludzie młodzi nie radzą sobie z jej przejawami.

Reklama

Niepełnosprawni i seniorzy

Obecna ustawowa definicja przemocy uwzględnia jej trzy rodzaje: fizyczną, psychiczną i seksualną. W nowelizacji przewidziano dodatkowe rozszerzenie o czwartą formę – przemoc ekonomiczną. – Wskazujemy na takie naruszenie praw lub dóbr osobistych osoby doznającej przemocy domowej, które naraża ją na utratę mienia i ma na celu uzyskanie kontroli w zakresie dysponowania przez nią zasobami ekonomicznymi. Pojawia się tu istotny element, którym jest psychiczne uzależnienie oraz upokorzenie jednej ze stron – wskazuje wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W polskim społeczeństwie przybywa seniorów, a zatem w przyszłości może narastać także problem przemocy wobec osób starszych. Przepisy regulujące kwestie przeciwdziałania przemocy mogą być stosowane w przypadku wszystkich kategorii osób doznających przemocy. – Nasz resort realizuje projekt współfinansowany ze środków norweskich, którego głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę sytuacji zarówno osób starszych, jak i osób z niepełnosprawnościami, ale może się też stać impulsem do podjęcia działań zmierzających do dalszych zmian prawa – podsumowuje Anna Schmidt.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2021-10-26 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcja czułości. O budowaniu relacji - już 14.02. wyjątkowe spotkanie

Wydawnictwo Bratni Zew zaprasza na spotkanie "Lekcja czułości. O budowaniu relacji", które odbędzie się 14 lutego 2020 o godzinie 17.30 w Auli bł. Jakuba Strzemię (Kraków, ul. Franciszkańska 4).

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza