Reklama

Kultura

Zakochany w Bogu o Bożym słowie

Materiał prasowy

Głównym przesłaniem najnowszego tomu Opera Omnia jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia.

Święty Ignacy Antiocheński wypowiedział niegdyś znamienne słowa, które do dzisiaj mają wielkie znaczenie: „Gdzie więcej trudu, tam i większa korzyść”. Mam nadzieję, że prezentowany dziś t. XIV Opera Omnia. Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje będzie tym błogosławionym trudem, który Joseph Ratzinger – Benedykt XVI włożył przez swoje żywe słowo w nasze serca – nie tylko te kapłańskie, lecz wszystkich członków Kościoła.

Trud zgromadzonych tutaj 382 tekstów jest swoistym skarbem zapisanym na niemal 2 tys. stron, ukazujących mistrzowskie obchodzenie się ze słowem i pięknem języka, ubierających to słowo w przedziwnie bogatą szatę oraz wdzięk na miarę czci oddawanej Bogu. Chodzi tu bowiem nie tylko o artystyczne piękno w sensie tworu człowieka jako artysty malarza, rzeźbiarza, poety, pisarza czy muzyka, lecz o odkrywanie piękna słowa Bożego przez kapłana zakochanego bez reszty w Bogu. O tym, że nie mówi on o sobie, o nas, lecz o Bogu, świadczy motto tomu XIV: „Orędzie Jezusa przepowiadamy w sposób pełny tylko wtedy, gdy przepowiadamy samego Jezusa”. Przepowiadanie w chrześcijaństwie, w Kościele Chrystusowym, jest bowiem przepowiadaniem Jezusa. Tej zasady trzymał się zawsze autor tego monumentalnego tomu chrystologiczno-homiletycznego.

Reklama

Głównym przesłaniem prezentowanego tomu jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia, które dotyczy całej ludzkości, a przez to dostrzeganie w Kościele Chrystusowym sakramentalnej mocy Boga, która przemienia wszelkie braki człowieka w jego ostateczny, „chrystokształtny” byt. Celem człowieka jest bowiem sam Bóg.

Więcej, Benedykt XVI jest w swoich homiliach i rozważaniach także stróżem zagrożonych podstawowych wartości moralnych, które zapewniają nam sprawiedliwość oraz pokój. Jest on również nieustraszonym świadkiem prawdy i miłości objawionej w osobie i historiozbawczym dziele Boga-Człowieka. W przedstawionych tekstach homilii dostrzega się łatwo wnikliwą, dogłębną zadumę nad człowiekiem, nad godnością osoby ludzkiej, nad jej odkupieniem i ostatecznym zbawieniem. Człowiek bowiem nie jest rzeczą, której przynależy tylko jakaś funkcja, lecz jest Bożym stworzeniem, podobnym w swej wolności i racjonalności do Stwórcy. W ten sposób całkowicie odrzucana jest teza tych myślicieli, którzy w miejsce podobieństwa człowieka do Boga umieszczali równość człowieka ze zwierzęciem, jak widać to choćby w słowach Bertolta Brechta: „Nie dajcie się zwieść, umrzecie wraz ze wszystkimi zwierzętami, i nic już potem nie nastąpi” (t. XIV, s. 435). Te i podobne słowa stały się wręcz programem ery nowożytnej, proklamującym, że nie chcemy być obrazem Boga, lecz tylko naszym własnym. A to oznacza, że chcemy sobie sami dać władzę nad światem, przy tym nie uznawać Boga i niczego od Niego nie oczekiwać (por. tamże, s. 540).

Może właśnie dlatego potrzebne, a nawet wręcz konieczne jest dzisiaj chrześcijaństwo, które nie jest pobożnym potokiem słów, lecz prawdziwym ogniem, który bez hałasu, spokojnie, czyli z miłością, wypala zło i z wiarą w Jezusa Chrystusa odnawia świat.

Tom XIV Opera Omnia składa się z trzech części. Pierwsza zawiera kazania przypadające na okres Bożego Narodzenia oraz okres Wielkanocy. Przekładu dokonała prof. Marzena Górecka z KUL. Druga część ujmuje chronologicznie niedziele w roku kościelnym, święta Pańskie oraz kazania poświęcone Maryi. Przekładu dokonał ks. prof. Jarosław Merecki, absolwent KUL. Trzeci tom jest poświęcony świętym poszczególnych dni w roku kościelnym, a także homiliom i przemówieniom z różnych okazji liturgicznych. Przekładu dokonał ks. dr Joachim Kobienia z Opola.

Opera Omnia, t. XIV
Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje
Joseph Ratzinger
Przekład: prof. Marzena Górecka
Wydawnictwo: KUL, Lublin 2020
Liczba stron: 660

2020-11-04 10:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przełomowa książka prof. Nalaskowskiego

Biały Kruk

Więcej ...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

KPRM: Wkrótce ruszy rejestracja na szczepienie trzecią dawką

2021-09-21 14:34

Karol Porwich/Niedziela

24 września rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków - poinformowała KPRM. Przypomniała, że 1 września ruszyła rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla osób z poważnymi zaburzeniami odporności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Kościół

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę