Reklama

Niedziela Legnicka

Podwójny jubileusz

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Ks. Piotr Nowosielski

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Dzień 27 października br. wybrano w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni na świętowanie jubileuszu 150. rocznicy powstania parafii i kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uroczystości przygotowywaliśmy się od 2012 r. – mówi o tym wydarzeniu proboszcz parafii ks. kan. Jan Żak. – Zaczęliśmy od remontu świątyni. Przy tej okazji składam wielkie podziękowanie pod adresem Pana Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy, którzy mają wielki udział w odnowieniu wnętrza kościoła. Udało nam się przeprowadzić renowację ołtarza głównego i bocznych, instrumentu organowego, ambony, witraży, posadzki. Po tych pracach, 3 lata temu ogłosiliśmy, że szukamy zdjęć związanych z kościołem. Z przekazanych nam prawie 90 fotografii stworzyliśmy okolicznościową wystawę. Przygotowaliśmy też tablicę informacyjną, która służy nie tylko odwiedzającym to miejsce turystom, ale także nasi parafianie mówią nam, że dzięki niej poznają bliżej historię tej świątyni.

A historia jest rzeczywiście bogata. Dowiemy się z niej, że kościół został wybudowany w latach 1863-68, ale początkami sięga lat wcześniejszych, kiedy wybudowano tu kaplicę, w której Rząd Saksoński pozwolił na odprawianie sześciu Mszy św. w ciągu roku. Przypomniani zostali: architekt Albert Stubner i mistrzowie murarscy Scholtz i Hartmann, którzy zostali wybrani do realizacji budowy. Kamień węgielny, o wadze 2056 kg, przywieziony z kamieniołomu Joachima Queissera z Markocic, poświęcono 17 września 1863 r. W roku następnym wzniesione zostały mury tej neogotyckiej świątyni. W 1866 r. zakończono wznoszenie wieży o wysokości 60 m. Na niej znalazły się cztery dzwony. W budowę kościoła zaangażowano wielu ówczesnych mistrzów sztuki budowlanej. Wykonaniem m.in. drewnianych ołtarzy, ambony, konfesjonałów zajął się stolarz i rzeźbiarz Herman Wilhelm z Budziszyna. Okna i witraże wykonał mistrz szklarski Carl Ludwig Turcke z Żytawy. Zegar wieżowy to dzieło mistrza Zacharia z Lipska. Organy wykonał mistrz organowy Kohl z Budziszyna. Kościół został poświęcony 8 listopada 1868 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te i wiele innych informacji o kościele udało się zebrać dzięki pasji Henryka Nawrockiego, który odnalazł w archiwach niemieckich wiele zapisów na temat tej świątyni.

Reklama

– Warto nadmienić, że kościół ten powstał na terenie, w którym dominowali protestanci. Był to pierwszy kościół i parafia katolicka na tym terenie. Nosi tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Inicjatorami i fundatorami świątyi były siostry cysterki z pobliskiego Marienthal (Niemcy). Tytuł ten wybrano, jako wyraz podziękowania i wdzięczności papieżowi Piusowi IX, za ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (1854 r.).

Z upływem czasu świątynia ta stała się „matką” dla kolejnych tworzonych tu parafii – mówi ksiądz proboszcz.

– Nie możemy też zapominać o tutejszych proboszczach. Do 1946 r. pracował tu ksiądz niemiecki. Pierwszym polskim proboszczem został ks. Piotr Mrówka. Po nim długoletnim proboszczem był ks. Józef Pieczonka, który też spoczywa na naszym cmentarzu. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Władysław Bochnak, ks. Ryszard Jakubowski, ks. Kazimierz Adamczuk, ks. Maciej Wesołowski, a po nim obowiązki proboszczowskie zostały zlecone mojej osobie. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy też pamiątkową tablicę, na której chcemy upamiętnić tych duszpasterzy – dodaje ks. Żak.

Zapraszamy do odwiedzania świątyni w Bogatyni i zapoznaniem się nie tylko z jej bogatą historią, ale także całego tego regionu.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-24 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

50 lat parafii w Polanach

Kościół w Polanach

Ks. Janusz Sądel

Kościół w Polanach

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Polanach obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji 29 marca br. o godz.12.00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...