Reklama

Media

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego - SACROFILM - Zamość - 15-21 lutego 2013 r.

Chleb wiedzy, postępu, cywilizacji i kultury

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 6

Człowiek i praca w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca - to hasło przewodnie tegorocznych XVIII. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Przegląd odbędzie się w Zamościu w dniach 15-21 lutego br. Udział w tegorocznym „Sacrofilmie” zapowiedzieli: Lech Majewski, Małgorzata Brama, Maciej Wojciechowski, Rafael Lewandowski, ks. Marek Lis, Konrad Sawicki, dr Seweryn Kuśmierczyk, a także goście z Włoch i Francji, organizatorzy festiwali religijnych: „Popoli e religijni” w Terni oraz „Kino i pojednanie” w La Salette. W programie „Sacrofilmu” znajdą się wybitne filmy fabularne i dokumentalne, wykłady, spektakl poetycko-muzyczny oraz debata.

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” rozpoczną się 10 lutego Mszą św. sprawowaną w katedrze zamojskiej o godz. 18.00 przez J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka. Po Mszy św. krakowska grupa „De Profundis” (z Cezarym Chmielem, Markiem Stryszowkim i innymi muzykami oraz z aktorem Janem Nowickim) przedstawi spektakl poetycko-muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, zatytułowany „Ile może jeden człowiek”.

Reklama

Inauguracja filmowa będzie miała miejsce 15 lutego w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu; widzowie będą mogli obejrzeć film „Angelus”. Reżyser filmu Lech Majewski zapowiedział swój przyjazd do Zamościa. Temu wyjątkowemu twórcy (filmowcowi, malarzowi, poecie) zostanie wręczona statuetka „Brama” za całokształt twórczości oraz za promowanie dialogu między różnymi dziedzinami sztuki. „Bramę” w tegorocznej edycji „Sacrofilmu” otrzyma również portal internetowy Zamość Online za wieloletni wkład w promowanie wydarzeń i idei „Sacrofilmu”.

Myślą przewodnią tegorocznego „Sacrofilm-u” jest człowiek i praca, a punktem odniesienia do refleksji nad tym problemem - encyklika bł. Jana Pawła II „Laborem exercens”. Na problematykę pracy chcemy popatrzeć z punktu widzenia innych religii monoteistycznych - judaizmu i islamu. Od kilkunastu lat zamojski przegląd filmowy próbuje podejmować dialog z tymi religiami, analizując także w ich świetle, różne problemy ludzkiego życia.

Bł. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” pisze: „Praca jest jednym z tych aspektów, aspektem odwiecznym i pierwszoplanowym, zawsze aktualnym i wciąż na nowo domagającym się, by o niej myśleć i świadczyć. (…) Jeśli więc prawdą jest, że z pracy swojej człowiek spożywa chleb - i to nie tylko chleb codzienny (…), ale także chleb wiedzy i postępu, cywilizacji i kultury - to równocześnie prawdą jest, że chleb ten pożywa w pocie czoła, to znaczy nie tylko przy osobistym wysiłku i trudzie, ale także wśród wielu napięć i konfliktów, jakie w związku z rzeczywistością wstrząsają życiem poszczególnych społeczeństw” (L. Ex. nr 1). W innym miejscu encykliki Jan Paweł II naucza: „Tak więc praca nosi w sobie szczególne znamię człowieka i człowieczeństwa, znamię osoby działającej we wspólnocie osób - a znamię to stanowi jej wewnętrzną kwalifikację, konstytuuje niejako samą jej naturę”. Koran o pracy człowieka mówi: „Pracuj na środki utrzymania - czy to będzie handel, przemysł, praca dla islamu, kierownictwo, czy cokolwiek innego Allah wyznaczył w życiu dla ciebie. Pracuj w ciszy, cierpliwie i z radością na twarzy” (Koran 16. 127). Natomiast Marcin Luter pisał: „Homo religiosus, człowiek wiary powinien iść w parze z homo economicus, a tenże ma szansę wtedy, gdy jest homo religiosus”.

Reklama

Problemy związane z pracą człowieka chcemy jako organizatorzy pokazać na kinowym ekranie i rozważyć je podczas wykładów otwartych, które są jednym z elementów oferty programowej „Sacrofilm-u”. Nie wszystkie filmy proponowane przez organizatorów są „ściśle” religijne. Niosą jednak tęsknotę za prawdą, miłością, sprawiedliwością, sensem życia, a także za SENSEM, jakim jest Bóg. Ukazują prawdę o człowieku, który żyjąc bez Boga, tak naprawdę szuka Go „po omacku”.

Tradycyjnie, na zamojskim przeglądzie gościć będziemy naszych przyjaciół z Terni (Włochy, Festiwal „Popoli e religijni”), a także po raz pierwszy organizatorów Festiwalu Filmowego „Kino i pojednanie w La Salette” (Francja). Pragniemy im podziękować za dotychczasową współpracę. Słowa podziękowań kierujemy również do Patronów Honorowych „Sacrofilm-u” - J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego, prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego oraz rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu dr. inż. Jana Andreasika. Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach.

Zapraszam na spotkanie w drodze do Jednego Ojca z człowiekiem pracy, życząc głębokich przeżyć intelektualno-artystycznych na pokazach filmowych.

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzy lata Chrystusa

Więcej ...

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Więcej ...

KPRM: Wkrótce ruszy rejestracja na szczepienie trzecią dawką

2021-09-21 14:34

Karol Porwich/Niedziela

24 września rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków - poinformowała KPRM. Przypomniała, że 1 września ruszyła rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla osób z poważnymi zaburzeniami odporności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Kościół

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę