Reklama

W diecezjach

Poznań: Seminarium czterech diecezji zainaugurowało rok formacyjny

Budynek poznańskiego seminarium

wikipedia/autor:Macpach1234 na licencji Creative Commons

Budynek poznańskiego seminarium

Rozpoczęcie roku formacyjnego i akademickiego łączy w sobie zarówno uroczystą inaugurację we wspólnocie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, jak i obchody 25-lecia powstania Wydziału Teologicznego UAM. Świętujemy razem, bo przecież razem stanowimy tę szczególną wspólnotę formacyjną i akademicką, która nas gromadzi - mówił w Poznaniu prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji roku formacyjnego seminarium czterech diecezji - gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystej inauguracji wzięli udział abp Stanisław Gądecki, bp Damian Bryl i bp Krzysztof Włodarczyk, oraz biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, Łukasz Buzun i Radosław Orchowicz. Obecni byli prorektorzy poznańskich uczelni - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Michał Banaszak, Uniwersytetu Medycznego prof. Edmund Grześkowiak i Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Piotr Goliński, oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filip Kaczmarek.

W homilii podczas Mszy św. prymas Polski podkreślił, że wspólnota seminaryjna na drodze prezbiteratu stanowi wspólnotę o ogromnym znaczeniu dla całego życia i posługi przyszłych pasterzy Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Każde myślenie o tym byciu i podążaniu za Jezusem razem, każda refleksja nad naszą tożsamością, każde spojrzenie na seminaryjną i akademicką zarazem wspólnotę, rozpoczyna się od tego klasycznego już stwierdzenia, że w świetle Ewangelii każde seminarium, zgodnie ze swą najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję. Wszystko zaczyna się więc od naszego bycia razem, jak uczniowie z Jezusem, słuchając Jego słów” - mówił abp Polak.

„Świętujemy dziś razem, Seminarium i Wydział Teologiczny. Ratio Istitutionis pro Polonia przypomina nam, że studia tworzą bowiem integralną całość z formacją do prezbiteratu. Sam styl ich prowadzenia ma już przecież sam w sobie charakter formacyjny” - mówił prymas Polski. Podkreślił, że wszystko, co przekazujemy, a przede wszystkim, jak przekazujemy i o czym dajemy świadectwo, powinno prowadzić nie tylko do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do nabycia umiejętności krytycznej refleksji w oparciu o źródła teologiczne.

„Uczelnia staje się miejscem spotkania i dialogu, miejscem rzeczywistego wsparcia całego procesu formacyjnego, miejscem, w którym rzeczywiście razem idziemy jako Kościół, jako wspólnota Chrystusowych uczniów” - mówił abp Polak.

Reklama

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że uzasadnieniem powstania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie jest związek rozumu i wiary. „Wbrew obawom polski uniwersytet może być normalnym uniwersytetem europejskim wtedy, gdy teologów uzna się za równoprawnych partnerów w dyskusji właśnie dlatego, że są teologami - to znaczy przedstawicielami tej samej wielkiej tradycji pracy umysłowej, z której wywodzi się uniwersytet” - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas inauguracji głos zabrali także rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego ks. dr Jan Frąckowiak i dziekan Wydziału Teologicznego UAM ks. prof. Paweł Wygralak, zaproszeni goście i klerycy. Podczas uroczystości odbyła się immatrykulacja nowych alumnów. Wykład inauguracyjny pt. Teologia w Poznaniu. In memoriam 25. rocznicy ustanowienia Wydziału Teologicznego UAM wygłosił ks. prof. Maciej Szczepaniak.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-11-10 17:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: nagrody Zasłużeni dla Kultury Chrześcijańskiej dla prof. Haliny Lorkowskiej oraz Roberta Friedricha i zespołu „Arka Noego”

Robert Friedrich „litza” z zespołem

luxtorpeda.eu

Robert Friedrich „litza” z zespołem

Abp Stanisław Gądecki w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, patronalne święto stolicy Wielkopolski, uhonorował nagrodami za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej prof. Halinę Lorkowską z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Roberta Friedricha i zespół „Arka Noego”.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...