Reklama

Niedziela Legnicka

Nadgraniczne Boże Ciało

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz VII odbyła się 31 maja 2018 r. w nadgranicznych miastach Zgorzelec i Görlitz międzynarodowa procesja Eucharystyczna. Rozpoczęła się Mszą św. w zgorzeleckiej świątyni św. Bonifacego, zakończyła przy kościele św. Krzyża w Görlitz.

Mszy św. z udziałem wiernych i duchowieństwa z obu państw, przewodniczył biskup Görlitz Wolfgang Ipolt. - Dziś cały Kościół raduje się, że Pan nasz Jezus Chrystus pozostawił nam Sakrament, poprzez który codziennie może przebywać pośród nas. Obecny jest w Najświętszym Sakramencie, który ustanowił dla nas z miłości i ofiary - mówił witając katolików z Polski i Niemiec

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym roku, po raz kolejny obchodzimy wspólnie w naszym Europa-Mieście Uroczystość Bożego Ciała. Wiara w Chrystusa Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie, łączy katolików w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Dzisiaj chcemy dać tego świadectwo, wszystkim mieszkańcom Zgorzelca i Görlitz, a także przez udział w procesji Eucharystycznej, wypraszać dla wszystkich Bożego błogosławieństwa – mówił Bp Ipolt

Zobacz zdjęcia: Nadgraniczne Boże Ciało

Homilię w dwóch językach wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przypomniał w niej, że: - Eucharystia wychodzi z Tajemnicy Paschalnej. Tajemnica zbawienia człowieka, dokonuje się w życiu człowieka przez Boga. Zawarł tę tajemnicę w postaciach chleba i wina, w tej celebracji paschalnej, której nadał nowy sens. Te znaki, to nie tylko obecność, ale i skuteczne działanie – mówił Biskup legnicki.

Zachęcał też, aby przechodząc tego dnia z Najświętszym Sakramentem granicę państw, mieć świadomość, że to jest także dla nas perspektywa. Bo Pascha to jest przechodzenie: i tych granic ziemskich i tej ostatecznej granicy, jaką jest grób, ale i tych wszystkich innych granic, które pojawiają się w naszym życiu. Wszystkim życzył też dobrego paschalnego życia.

Msza św. odprawiana była w j. łacińskim. Niektóre zaś elementy liturgii, w językach polskim i niemieckim, z udziałem katolików z Polski i Niemiec. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. przygotowano z udziałem Chóru Katedralnego z Görlitz i organistą Janem Hasiukiem. Natomiast podczas procesji, towarzyszyła uczestnikom Orkiestra Reprezentacyjna PGE Oddziału Elektrowni Turów.

Reklama

Procesja tradycyjnie przeszła ulicami obu miast, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, przygotowanych po stronie polskiej i niemieckiej. Na łączącym oba miasta moście granicznym, noszącym od 2006 roku imię Papieża Jana Pawła II, obaj biskupi udzielili swoim diecezjom błogosławieństwa Najśw. Sakramentem.

Na zakończenie procesji, popłynęły słowa podziękowania ze strony księży Biskupów, adresowane pod adresem uczestników i organizatorów tego wydarzenia, a także wszystkich służb zaangażowanych w bezpieczny przebieg procesji.

Tradycyjnie też, wszystkie dzieci biorące udział w procesji, zostały zaproszone przez Biskupa Wolfganga do skorzystania z prezentu, jakim były lody.

Dla uczestników, przygotowana też została pod redakcją ks. Mariana Oleksego i ks. Marcina Koniecznego książeczka uczestnictwa, obejmująca m.in.: teksty liturgiczne i śpiewy w 2 językach.

Ks. dziekan Maciej Wesołowski, zapowiadając procesję, przypomniał że jej historia sięga 1991 roku., kiedy jeszcze granice były „zamknięte”, a do ich przekroczenia potrzebne były paszporty. Zapoczątkowany wtedy przez kard. Henryka Gulbinowicza i biskupa Bernharda Huhna zwyczaj, został podjęty w nowo utworzonej w 1992 roku Diecezji legnickiej, i obecnie takie procesje odbywają się średnio, co 4 lata. Przedostatnia miała miejsce w roku 2014.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-01 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyznanie wiary

Uroczystość Bożego Ciała jest świadectwem wiary w obecność Boga pośród swego ludu

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystość Bożego Ciała jest świadectwem wiary w obecność Boga pośród swego ludu

Abp Mieczysław Mokrzycki poprowadził procesję Bożego Ciała w parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...