Reklama

Niedziela Legnicka

Festiwal na styku kultur

Niedziela legnicka 4/2024, str. IV

Uczestnicy festiwalu

EPB

Uczestnicy festiwalu

13 stycznia w Krzeszowie odbył się XIV Festiwal Trzech Kultur. Na scenie Ośrodka Kultury wystąpiło 29 wykonawców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byli to soliści, grupy jasełkowe i kolędnicze, dziecięce i młodzieżowe. Byli także goście z Czech z Hronova. Dopełnieniem był występ 2 grup kolędniczo-folklorystycznych z Sobieszowa i z Nowej Rudy. Niestety, tym razem zabrakło naszych sąsiadów z Niemiec.

Radość świętowania

– To wielka radość z takiej liczby uczestników. Chcemy w ten sposób przedłużyć radość świętowania Bożego Narodzenia. Krzeszów, nasze sanktuarium, znajduje się na styku 3 narodów, zatem zapraszamy też naszych sąsiadów, aby poznać to, jak oni świętują ten wyjątkowy czas. Robimy to wszystko dla Narodzonego Jezusa i Jego Matki, która nam króluje w tym miejscu – powiedział ks. Marian Kopko. Festiwal to także szansa dla tych, którzy kultywują świąteczne tradycje do pokazania swoich umiejętności na scenie wobec szerszej publiczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas festiwalu można było posłuchać kolęd tradycyjnych, nowych aranżacji oraz współczesnych piosenek świątecznych. Były też jasełka prezentowane zarówno przez przedszkolaków, jak i młodzież czy dorosłych. – Celem jest uwielbienie Pana Boga za Jego przyjście na ten świat. To także forma wspierania talentów, które mogliśmy oglądać. Jak widać po frekwencji, warto to robić – dodał ks. Marian, kustosz sanktuarium.

Okiem uczestnika i członka jury

Jedną z uczestniczek, ale też osób oceniających występy, była wicestarosta powiatu kamiennogórskiego Małgorzata Krzyszkowska. W roli jurora wystąpiła już 8. raz. – To wielkie wydarzenie, które przyciąga dzieci, młodzież i dorosłych nie tylko z naszego terenu, ale z całego Dolnego Śląska i z zagranicy. To także okazja do zaprezentowania bogactwa kulturowego regionu, zachęcenia do odwiedzania nas. Przy tej okazji, obserwując sąsiadów z południa czy zachodu, sami też wiele się od nich uczymy – powiedziała.

Pani Małgorzata, oprócz roli osoby oceniającej, wszystkim uczestnikom dodawała odwagi. – Kiedy widzi się najmniejsze dzieciaczki, które czasem pomylą się, nie zwraca się na to uwagi. One są tak urocze, tak wspaniałe, że serce się raduje. Najtrudniejsze jest później ocenianie. Każdego wyściskałabym i dała nagrodę, niestety, trzeba dokonać oceny – dodała p. Małgorzata.

Reklama

Okazuje się jednak, że jury zawsze staje na wysokości zadania, a werdykt jest sprawiedliwy, o czym świadczą również brawa publiczności przy odczytywaniu zwycięzców. Trzeba jednak podkreślić, że każdy uczestnik jest zwycięzcą! – Muszę też przyznać, że dzięki ks. Marianowi, nikt nie odjeżdża z pustymi rękami. Każdy otrzymuje nagrodę i jakąś pamiątkę. To z pewnością jest bardzo mobilizujące – podkreśla p. Krzyszkowska.

Okiem uczestnika

Zespół wokalny „Farcik” przyjechał z Bielawy. 5 dziewcząt zachwyciło swoimi głosami.

– Śpiewamy różne piosenki, mamy też w repertuarze kolędy. Brałyśmy udział w różnych przeglądach i festiwalach, z których często przywozimy nagrody – mówią dziewczęta. Śpiewanie dla nich to pasja, którą rozwijają pod okiem nauczycielki Anny Luc. W Krzeszowie wyśpiewały II miejsce w kategorii zespołów kolędniczych. Zachwycone były atmosferą tego spotkania i wielką życzliwością wszystkich uczestników.

Z pobliskiej Kamiennej Góry pochodzi Maja Oleśków, dla której śpiew jest wszystkim, poświęca mu cały swój wolny czas. Swoje pasje muzyczne i wokalne ćwiczy aż we Wrocławiu. – Uwielbiam takie spotkania, ponieważ można się pokazać, zaprezentować umiejętności i poznać nowych ludzi, ale też czegoś nowego się nauczyć – mówi Maja. Maja drugi już raz wyśpiewała w Krzeszowie I miejsce w kategorii solistów.

Wspólne dzieło

Organizatorem wydarzenia jest ks. Marian Kopko, proboszcz parafii w Krzeszowie, we współpracy z Fundacją Europejska Perła Baroku oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krzeszowie. Za nagłośnienie i światła kolejny już raz odpowiadał Bogusław Niemasik z córką Emilią z Chojnowa.

Reklama

– To wspólne dzieło nie tylko organizatorów, ale też dobrodziejów, bez nich nie byłoby możliwe przygotowanie festiwalu i podjęcie kilkuset gości – podkreśla ks. Kopko. Rzeczywiście, gdyby nie ludzie dobrej woli, władze powiatu i gminy Kamienna Góra, firmy i instytucje, trudno byłoby podjąć taką ilość gości. Wszystkim zatem należą się wyrazy uznania.

W festiwalu wystąpili uczestnicy m.in. z: Hronova w Czechach, Świebodzic, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Sobieszowa, Chojnowa, Modlikowic, Nowej Rudy, Bielawy, Krzeszowa, Kowar i Lubawki. Młodzi i starsi artyści walczyli w 5 kategoriach: jasełka, grupy kolędnicze dziecięce, zespoły młodzieżowe, zespoły folklorystyczne i soliści.

Werdykt jury

W kategorii: jasełka jury nie przyznało I miejsca; II miejsce – „Niezapominajki” z Kamiennej Góry; III – „Radosna Siódemka” z Jeleniej Góry.

W kategorii: grupy kolędnicze dziecięce I miejsce przyznano scholi z Hronova (Czechy); II – Dziecięcemu Zespołowi Kolędniczemu „Farcik” z Bielawy, a 3 – Chórowi Maryi z Krzeszowa. W tej grupie przyznano wyróżnienie zespołowi „Maki” z Kamiennej Góry.

W kategorii: zespoły młodzieżowe I miejsce zajęła schola z Modlikowic; II – Maja, Hania i Magda z Chojnowa, a III – DPS w Świebodzicach.

W kategorii: soliści I miejsce przypadło Mai Oleśków (Kamienna Góra), II – Ernestowi Michalikowi (Świebodzice), III – Zosi Dobrzyckiej (Kowary), wyróżnienie otrzymały: Karolina Budziak i Ariena Wiktorska.

Jury przyznało także nagrody w kategorii zespół folklorystyczny: I – Teatrowi Komedyja z Nowej Rudy, a II – grupie „Sybiraczki i Kresowianie” z Sobieszowa.

Największym odkryciem festiwalu okazał się solista Ernest Michalik, który przepięknie wykonał utwór pt. Hola, hola pasterze z pola.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Za rok zapraszamy na XV już Festiwal Trzech Kultur.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia sióstr zakonnych w Krzeszowie

Ks. Waldemar Wesołowski

W święto apostołów Filipa i Jakuba, 6 maja, do Krzeszowa przyjechały siostry zakonne posługujące w diecezji legnickiej na dzień skupienia.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej