Reklama

Kultura

Picasso w Warszawie

Pablo Picasso,

Muzeum Narodowe w Warszawie © Succession Picasso 2023

Pablo Picasso, "Kobieta w fotelu nr 4" , litografia, papier

Już 12 października będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Muzeum – Dom Narodzin Picassa w Maladze. Wystawę z okazji 50. rocznicy śmierci artysty organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie, którego mecenasem jest ORLEN.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwisko Pabla Picassa znają także osoby, które nie interesują się malarstwem. Ten hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik, a nawet poeta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku oraz za współtwórcę nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Od 12 października prace wybrane przez kuratorów Mario Virgilio Montaneza Arroyo z Hiszpanii i Annę Manicką z Polski będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Według historyków sztuki, ekspozycja będzie olśniewała różnorodnością stylów, barw i emocji, a nade wszystko pozwoli przyjrzeć się ewolucji artystycznej Picassa na przestrzeni kilkudziesięciu lat jego działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cztery sekcje

Picasso nie był jedynie mistrzem malarstwa, ale parał się również rzeźbą, grafiką i ceramiką. Jego prace dojrzewały od naturalizmu w dzieciństwie, przez kubizm czy surrealizm, zawsze kształtując kierunek sztuki nowoczesnej i współczesnej na przestrzeni dziesięcioleci.

Reklama

Ekspozycja dzieli się na cztery sekcje. Pierwsza przybliża refleksje artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów, w których można upatrywać alter ego twórcy. W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wiele z tych dzieł zostało podarowanych przez samego artystę. Część z nich trafiła do Polski, gdy 29 sierpnia 1948 r. odwiedził on Muzeum Narodowe w Warszawie. Podarował wtedy do kolekcji dwadzieścia przywiezionych przez siebie talerzy ceramicznych, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności w listopadzie 1948 r. obok obrazów m.in. Marca Chagalla. Ciekawostką jest to, że Picasso podczas wizyty w Polsce stworzył rysunek przedstawiający młodą kobietę w chustce na głowie. Dzieło nosi tytuł Dziewczyna polska.

Mecenat ORLENU

ORLEN, jako mecenas Muzeum Narodowego w Warszawie, swoim wsparciem obejmuje zarówno bieżącą działalność Muzeum, organizację stałych i czasowych wystaw, jak i projekty specjalne czy edukacyjne. Zbiory MNW liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, które dzięki mecenatowi mogą być dostępne dla szerszej publiczności. Uruchomiono Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie, które dzięki digitalizacji zbiorów jest dostępne on-line. W ramach projektu odbyło się już tysiące zdalnych lekcji oraz webinariów dla szkół – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Dzięki dotacjom celowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także za sprawą ORLEN, który od wielu lat wspiera warszawskie Muzeum Narodowe, w ostatnich latach udało się zakupić kilkaset dzieł artystów zaliczanych do klasyki sztuki światowej, np. Marca Chagalla, Francisca Goi czy Stanisława Wyspiańskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-03 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Protest przeciwko bluźnierczej sztuce

peddhapati / photo on flickr

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?