Reklama

Niedziela Legnicka

Święci patronowie diecezji

Niedziela legnicka 26/2020, str. I

XIV-wieczna rzeźba, która przedstawia patronów katedry św. Piotra i św. Pawła

Ks. Piotr Nowosielski

XIV-wieczna rzeźba, która przedstawia patronów katedry św. Piotra i św. Pawła

Piotr i Paweł to nietuzinkowi święci. Różni ich wiele, ale łączy jedno: zostali wybrani przez Jezusa Chrystusa do spełnienia wielkich misji. To właśnie oni są patronami naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Piotr stał się „Skałą”, na której Zbawiciel zbudował swój Kościół. Świety Paweł był misjonarzem narodów i dotarł z Ewangelią do różnych zakątków ówczesnego świata. Piotr to prosty rybak z Galilei. Paweł – intelektualista, który zdobył dobre wykształcenie w szkole Gamaliela, chociaż miał także wyuczony zawód; umiał tkać płachty namiotowe. Piotr należał do grona pierwszych z powołanych; Paweł był ostatnim. Tym, co ich połączyło, jest miłość do Chrystusa, Pana i Zbawiciela, który stanął na drodze ich życia i ich powołał. Obaj święci stali się patronami naszej diecezji z chwilą powołania jej do życia przez św. Jana Pawła II w 1992 r. Zostali nimi, ponieważ są patronami katedry – kościoła biskupa diecezjalnego.

Katedra legnicka

Burzliwe były dzieje samego kościoła. Znajdował się on w rękach katolików i protestantów. Ostatecznie, od 1947 r. znów jest świątynią katolicką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ślady długiej, bo sięgajacej średniowiecza historii kościoła znajdziemy też w jego wnętrzu. Znawcy sztuki zwracają uwagę m.in. na gotycką chrzcielnicę z brązu, kamienną ambonę, liczne epitafia, czy też wykonaną z jednego bloku piaskowca XIV-wieczną scenę pożegnania świętych Apostołów Piotra i Pawła przed ich męczeńską śmiercią.

Reklama

Nową historię tej parafii pisali w okresie powojennym jej kolejni proboszczowie: ks. prał. Tadeusz Łączyński, ks. inf. Władysław Bochnak, a obecnie ks. prał. Robert Kristman wraz ze współpracownikami.

25 marca 1992 r. kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła stał się katedrą nowej diecezji i jej kolejnych pasterzy: bp. Tadeusza Rybaka, bp. Stefana Cichego i obecnego bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła pełni funkcję katedry od 28 lat.

Podziel się cytatem

Wizyta św. Jana Pawła II

Niezwykle ważnym wydarzeniem w najnowszej historii diecezji była wizyta św. papieża Jana Pawła II, który przybył do Legnicy 2 czerwca 1997 r. Najpierw przewodniczył on Mszy św. na legnickim poradzieckim lotnisku, podczas której ukoronował słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Następnie, w godzinach popołudniowych, zatrzymał się w katedrze na osobistą modlitwę. Zapoznał się tam z jej historią, a także przekazał swój osobisty dar: kielich mszalny i patenę. Obecnie w katedrze znajdują się też ornat, w którym nasz wielki rodak odprawił Mszę św. a także dedykowany mu ołtarz z jego relikwiami.

Uroczystości odpustowej, która odbędzie się 29 czerwca o godz. 12, będzie przewodniczył obecny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który dzień wcześniej, obchodzi 6. rocznicę swego ingresu do katedry.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-24 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 lat Rodziny św. Pawła

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst