Reklama

Marek Zygmunt
Relikwie błogosławionego wniósł do krzeszowskiej świątyni zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce Józef Dąbrowski

Relikwie bł. Bartolo Longo w Krzeszowie

2018-10-16 11:31

Marek Zygmunt
Edycja legnicka 42/2018, str. VIII

Z inicjatywy ks. prał. Mariana Kopko, kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i zarazem kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, to święte miejsce nawiedziły relikwie bł. Bartolo Longo, jedynego świeckiego członka Zakonu Rycerskiego, wyniesionego do chwały ołtarza. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Oskwarek, proboszcz z Karpacza, również członek tego Zakonu.

Obecny na uroczystości zwierzchnik Zakonu Rycerskiego w Polsce Józef Dąbrowski przypomniał, że jest to Zakon, który przede wszystkim ma za zadanie pomagać w utrzymaniu obecności chrześcijan w Ziemi Świętej. Zwrócił uwagę na fakt, że aby było to możliwe, niezbędna jest ogromna modlitwa za tamtejszych chrześcijan, którzy żyją w wyjątkowo trudnych warunkach. Potrzebna jest więc pomoc dla nich. A wzorem jej organizowania jest dla członków zakonu bł. Bartolo Longo, który w zapadłej wiosce, jaką były Pompeje na początku XVIII wieku, stworzył nie tylko wspaniałą bazylikę, ale też zbudował Miasto Miłosierdzia, w którym ogarniał miłością chrześcijańską wszystkie osoby, które w tamtym czasie były wykluczone ze społeczności.

– Bł. Bartolo Longo był niezwykle zdolny, bardzo kochany przez swoich rodziców, którzy wychowali go w duchu wiary i zaszczepili w nim miłość do Różańca. Ale ten fundament, który wyniósł z domu jednak nie wystarczył do tego, by dochować wierności Chrystusowi. Podczas studiów Bartolo przeszedł bardzo trudny okres. Dla nas jest przykładem, jak łatwo, gdy człowiek nie dochowuje wierności Jezusowi, można od Niego odejść – stwierdził Dąbrowski. Jego zdaniem, bł. Bartolo w czasie tego odstępstwa od Kościoła przyjął święcenia po to, aby zostać kapłanem diabła. – To jest coś, co może nas porazić – mówił Zwierzchnik Zakonu. – Ale moc Różańca świętego, moc modlitwy, otwarcie na Bożą Łaskę i na Boże Miłosierdzie sprawiło, że ten człowiek w pewnym momencie odkrył na nowo wielkość Boga, siłę Różańca, bo właśnie Różaniec był tą mocą ducha, który przezwyciężył wszelkie ataki szatana.Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał w 1980 r. aktu beatyfikacji Bartolo Longo.

Reklama

– Dlatego patrząc na dokonania Bartolo Longo, a przede wszystkim na Jego nawrócenie, sami o to się modlmy, zachęcajmy do tego innych, aby przez Maryję Różańcową, modlitwę Jezusa Eucharystycznego, szukać drogi do wypełnienia naszego powołania – akcentował Dąbrowski i dodawał: – Obecność relikwii bł. Bartolo Longo niech będzie przyczynkiem do tego, abyśmy przeżywając tę Eucharystię, stanęli w prawdzie u stóp Kalwarii, bo tajemnice, z którymi spotykamy się w czasie Mszy św., są tajemnicami naszego Odkupienia.

Dziękując parafianom, pielgrzymom, a przede wszystkim członkom Zakonu za liczne uczestnictwo w tej uroczystości, Józef Dąbrowski wyraził nadzieję, że ta obecność nie ograniczy się tylko do murów świątyni. Mówił: – To wasze doświadczenie, bogactwo, z którym stąd wyjdziecie, będzie pozwalało wam głosić tą najpiękniejszą prawdę, że Chrystus na Krzyżu nas odkupił, i że każdy może liczyć na Jego zbawienie.

Na zakończenie Mszy św. członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz duchowieństwo, wierni i pielgrzymi oddali cześć relikwiom, a potem rozpoczęli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu.

Uroczystość ta zainaugurowała w diecezji legnickiej duchowe przygotowanie do rozpoczęcia peregrynacji relikwii błogosławionego do rodzin kawalerów i dam Zakonu.

Tagi:
relikwie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem