Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok formacji w legnickim WSD

Niedziela legnicka 40/2018, str. I

Kaplica seminaryjna to jedno z miejsc formacji kandydatów do kapłaństwa

Ks. Piotr Nowosielski

Kaplica seminaryjna to jedno z miejsc formacji kandydatów do kapłaństwa

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji legnickiej rozpoczyna nowy rok formacji ku kapłaństwu. Na 1. rok zgłosiło się 6 alumnów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku inauguracja nowego roku akademickiego będzie wyjątkowa. Gościem specjalnym będzie bowiem nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Uroczysta inauguracja zaplanowana została na niedzielę 7 października. Przed południem w auli seminaryjnej Nuncjusz Apostolski wygłosi wykład inauguracyjny na temat formacji seminaryjnej we współczesnym świecie. Odbędzie się także immatrykulacja alumnów 1 roku, którzy otrzymają indeksy studenckie. Ksiądz Arcybiskup będzie także przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00 w katedrze legnickiej na rozpoczęcie roku akademickiego.

– Z każdą inauguracją wiążemy pewne nadzieje – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot. – Cieszymy się, że w tym roku drogę ku kapłaństwu rozpoczyna 6 kandydatów. Może to nie jest wielka liczba, w porównaniu z innymi uczelniami naszego miasta, ale trzeba pamiętać, że nasza uczelnia ma zupełnie inny charakter. Jest to wspólnota, która przygotowuje się do tego, by wprowadzać ludzi żyjących w naszej diecezji w tajemnicę Ewangelii – dodał Ksiądz Rektor. Zaznaczył też, że to dzieło może być realizowane tylko wtedy, kiedy kandydaci do kapłaństwa sami zaczynają poznawać Ewangelię i żyć Ewangelią. – To jest podstawowe zadanie naszej uczelni – podkreślił ks. Kot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota seminaryjna na różne sposoby stara się podążać tą drogą. Dokonuje się to poprzez studia filozoficzne i teologiczne, poprzez formację duchową, poprzez praktyki pastoralne, a także poprzez rozwijanie zainteresowań i różnych pasji, które mają klerycy. – Cały proces formacji jest bardzo złożony. Każdego roku we wspólnocie przełożonych i kleryków staramy się odczytywać znaki czasu. Staramy się zrozumieć, jaki jest współczesny świat, jaki jest współczesny człowiek, co w sobie nosi, z czym się spotyka. W odniesieniu do tych aspektów tak planujemy naszą formację, aby klerycy za kilka lat, już jako kapłani, mogli pójść w ten świat i pomagać ludziom wskazywać właściwą drogę życia. Chodzi o to, by w ludziach wzbudzać nadzieję – mówi Ksiądz Rektor.

Dodajmy, że legnickie Wyższe Seminarium Duchowne pisze swoją historię od 25 lat. Powołane zostało do życia przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 25 marca 1993 r. Rok później, 10 marca 1994 r. dokumentem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tym samym stało się ono pierwszą uczelnią wyższą w Legnicy, po transformacji ustrojowej Polski. Od tamtego czasu do 2017 r., w murach WSD Diecezji Legnickiej zdobyło wykształcenie wyższe prawie tysiąc absolwentów, w tym 267 kapłanów posługujących obecnie na terenie diecezji legnickiej, jak również w sąsiednich i w innych diecezjach, a także za granicą.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-03 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powstaje dokument o formacji seminaryjnej w Polsce

RK

„Chcemy mieć dojrzałych duszpasterzy, którzy są gotowi do bezwarunkowego pomagania i służby w Kościele” – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous